Drniš je grad koji je nastao kao utvrda za vrijeme prodora Turaka na podruje Dalmacije. Grad obiluje povijesnim spomenicima kao što su Gradina i Meštrovićevo „Vrelo života“. Kroz grad teče rijeka Čikola. Drniš i šire područje lako su dostupni zbog jako dobrih cestovnih i željezničkih veza sa svim dijelovima Hrvatske. Od Šibenika do Drniša se stiže za dvadesetak minuta lagane vožnje automobilom tako da su vam i morski sadržaji na raspolaganju.
Znamenita drniška Gradina nalazi se na 334 m nadmorske visine i dominira nad Petrovim poljem i putem prema Šibeniku odnosno Kninu, njeni arheološki ostatci potječu od prapovijesti, a zastupljena su gotova sva povijesna razdoblja u kontinuitetu do kraja XIX. stoljeća kada utvrda potpuno gubi na važnosti u Austro-Ugarskoj. Gradina je registrirana kao spomenik kulture, a njeni najstariji dijelovi datiraju još u brončano doba. U Badnju, selu neposredno uz grad Drniš, potvrđeno je postojanje pretpovijesnih, antičkih i srednjovjekovnih lokaliteta. U antici je na području obližnjih sela Biočić i Tepljuh bila dijelom smještena i antička Promona, o čemu svjedoče ostaci arhitekture na terenu. Posjetite Brine i pećine smještene na zapadnom dijelu kanjona rijeke Čikole, 4 km udaljene od Drniša. U jednoj od pećina pronađeni su tragovi najstarije nazočnosti ljudi na prostoru današnje Šibensko–kninske županije. Na području Pakovog Sela nad kanjonom rijeke Čikole nalazi se prapovijesna gradina Osoje. Neizostavan je i posjet Roškom slapu - prostoru rijeke Krke, pored Skradinskog buka, koji je zbog svojih prirodnih i kulturno-povijesnih odlika zasigurno jedan od najvrjednijih dijelova drniške krajine. Posjetite sadašnju crkva Svetoga Ante Padovanskog u Drnišu, sagrađenu sredinom XVI. stoljeća koja je izvorno bila džamija Halil hodže, a visovački su je franjevci pretvorili u crkvu koncem XVII. stoljeća, zadržavši njen izvorni oblik. Posjetite ostatke starodavnih tvrđava Kamičak, Ključica, Nečven i Bogočin o kojoj ima malo povijesnih podataka, ali se zato o njoj raspredaju legende. Kušajte neko od vina s ovog područja, a tradicionalni drniški pršut vas zasigurno neće ostaviti ravnodušnima. Na drniškom su području aktivna lovačka društva pa se možete okušati i u tom sportu.
Grad Drniš svojim pučkim feštama tijekom turističke sezone daje svoj prilog obogaćenju turističke ponude:
Pučka fešta u Pakovu Selu 4. kolovoza
Miljevačke užance 21. lipnja
Fešta povodom dana zaštitnika grada, svetog Roka 16. kolovoza
Festival sira u Drnišu obično se odvija drugog petka u lipnju
Franjevački samostan na otočiću Visovac na rijeci Krki (19 km od Drniša)
Roški slap (16 km od Drniša)
Manastir Krka iz XIV. stoljeća, kojeg je podigla princeza Jelena, žena kneza Mladena II. Šubića
Skradinski buk - posljednja, sedma i najduža sedrena barijera na rijeci Krki i jedna od najpoznatijih prirodnih ljepota Hrvatske
Otavice - selo u kojem se nalaze rodna kuća, a i destak minuta hoda od nje Mauzolej najvećeg hrvatskog kipara Ivana Meštrovica (10 km od Drniša)
Ranokršćanski kompleks u selu Trbounje
Pretražite NOVASOLovu ponudu smještaja u Drnišu, rezervirajte svoju vilu ili kuću za odmor iz snova u Dalmaciji i odlično se provedite u Hrvatskoj.
Države
Regije
Le zone