Vrgoračko područje nalazi se u Dalmaciji južno od imotske regije, a u zaleđu Makarske rivijere, odnosno istočno od planine Biokovo. Sela naselja i gradići koji se u njemu nalaze su: Banja, Dragljane, Draževitići, Duge Njive, Dusina, Kljenak, Kokozići, Kotezi, Kozica, Mijaca, Orah, Podprolog, Poljica Kozička, Prapatnice, Rašćane, Ravča, Stilja, Umčani, Veliki Prolog, Vina, Višnjica, Zavojane, Kutac i Vrgorac.
Vrgorac leži na brdskom prijevoju podno strme planine Matokrit, smješten na jugoistočnom obroncima planine Biokovo, u neposrednoj blizini zapadne Hercegovine. Okružen je još s tri kraška polja: s istoka Rastokom, s jugoistoka Vrgoračkim poljem koje nazivaju Jezero, a s jugozapada Buninom, koja se prostire između Matokrita, brda Radović i planine Rilić. Svojim položajem u podnožju impozantne planine Matokita i tvrđave Gradine, Vrgorac je dominantan nad obzorjem vidikovca i plodnih kraških polja.
4.8
od 5
24. svi•7 noćenja
4.8
od 5
24. svi•7 noćenja
4.8
od 5
24. svi•7 noćenja
4.8
od 5
20. ruj•7 noćenja
Tvrđava Gradina – Vrgorska tvrđava smještena je na povišenom položaju i raskrižju putova od mora prema unutrašnjosti. Bila je sjedištem Gorske župe do druge polovine petnaestog stoljeća, a onda pada pod tursku vlast. Krajem sedamnaestog stoljeća osvajaju je Mlečani.
Stara jezgra – Stari grad s glavnim trgom (Korzom) središte je naselja koje se razvilo u podnožju uzvisine s Gradinom. Nakon mletačke vlasti dolazi francuska uprava. Danas možete vidjeti lijepa pročelja kuća koje su pripadale imućnom obiteljima ili sjesti na neku od lijepih terasa gdje se održavaju brojne gradske manifestacije.
Vrgorske kule – Vrgorac obiluje kulama. Rijetko gdje u Dalmaciji su toliko brojne i smještene u naselju. U njima su stanovali feudalci, turski begovi, mletački upravitelji i vojni i kapetani. Bile su sigurna prenoćišta za imućnije putnike. U jednoj od njih rodio se i stanovao veliki hrvatski bard Augustin Tin Ujević.
Elezova kuća – Radi se o zaštićenom kulturnom dobru Hrvatske u kojem je na svom obilasku Dalmacije prenoćio austrijski car i ugarsko-hrvatski kralj Franjo Josip I.
Veliki Godinj – Ovo je pravi očuvani biser i muzejski primjerak graditeljstva u Dalmatinskoj zagori s urbanom gradnjom kamenih kuća, popločanih ulica, odvodnih kanala te pomoćnih objekata. Radi se o zaselku sela Raščane na sjevernim obroncima Parka prirode Biokovo.
Inače je cijelo područje bogato arheološkim nalazištima od kojih najstarija sežu do početka drugog tisućljeća prije naše ere. Posjetite Kozicu i Kokoriće, a u Prapatnicama u zaseoku Vukojevići nalazi se nekropola tridesetak stećaka, jedinstveno povijesno nalazište i jedno od najvećih u Dalmaciji.
Iz ovog područja možete unutar polusatne vožnje stići do zanimljivih odredišta i mjesta poput Makarske i ostalih prelijepih bisera njene rivijere, Metkovića i mjesta Vid, ali i prirodnih ljepota i atrakcija, među kojima se ističu Park prirode Biokovo i slapovi u Bosni i Hercegovini Koćuša i Kravica. Vrgorac je odlično prometno povezan ne samo s obližnjim regijama već ima i vlastiti izlaz s autoceste A1. Zgodna je činjenica da je Makarska trajektnom linijom više puta dnevno povezana s istokom otoka Brača. odnosno mjestom Sumartin, a mjesto Drvenik koje se nalazi na jugu rivijere ima trajektnu vezu sa Sućurjem na otoku Hvaru.
Tražite li smještaj u mirnom dalmatinskom zaleđu, Vrgorac je idealno područje za Vas. Pregledajte našu ponudu vila s bazenom, kuća za odmor i apartmana i rezervirajte svoj odmor iz snova u Hrvatskoj!
Države
Regije
Le zone